с. Пухова
СЕЛО ПУХОВА
Населення 278, площа 0,2 км2.
За три кілометри на північний схід від Олександрії автотрасу Рівне-Сарни пересікає село Пухова, іменоване ще в народі відповідно шляхового розміщення – Пухова Ліва й Пухова Права. До 1940 року тут проживали німці.
Уперше Пухова згадується в акті 1747 року як сторожова будка гайового в урочищі Поруб. Два роки опісля згадується «Пуховокий дубняк», у якому знайдено зариті «коштовності», уламки зброї.
В акті 1875 року є свідчення, що якийсь Мінцер виділяє для бендюг Олександрійської пристані 8 десятин лісу в «Пуховской дубраве». Саме на ті часи припадає масове корчування лісу для культивації земель прибулими німецькими колоністами, які згодом спорудили тут осаду на 30 дворів, кірху, школу, крамницю, пилораму, смолокурню.
Гадають, що до німецької колонізації в околиці теперішньої Пухової стояла Олександрійська лісничівка, якою управляв відставний капрал Пух. Тому це місце стали називати До Пуха, потім – Пухове. В основі слова Пух можливе в значенні «тонке, коротке волосся на обличчі дівчини» або те, що має вислів «добити до пуха».
Існує переказ зі спробою Пухова пов’язувати з говірковим словом пухло «небезпечне місце; багно; грузьке вікно на болоті». Тут, мовляв, були колись надгоринські «пухла», від них-то й пішла назва Пухлова, змінена на Пухова.
На карті 1914 року є запис «колонія Мар’єндорф (Пухово)». Значить, існували дві назви: одна (на першому плані) німецька (у перекладі – Марієне Село), друга – українська.