A A A K K K
для людей із порушенням зору
Олександрійська громада
Рівненська область, Рівненський район

с. Козлин

СЕЛО КОЗЛИН

населення 760, площа 0,9 км2

Колишнє мiстечко, а теперішнє село Козлин Рiвненського району розташоване на яристих висотах і рівнинах лівого берега Горині.

 

Уперше Козлин згадується в актi вiд 1467 року з нагоди одру­ження волинського князя Юрiя Несвiцького на дочцi Iвана Му­сити - Hacтaciї, за яку було вiдписано придане - маєтність на Заборолю, обидвох Житинах, Козлинi й Першковому дворi (так колись звалась Олександрiя), а також дано «300 коп широких грошей празьких».

У 1500 роцi князь Семен Несвiцький дарує слузi Грицьковi Даниловичу всi маєтності Козлина. Пiсля смертi княгині Марії Несвiцької (Рівненської) король Сигiзмунд I (1506-1548) пiд­тверджує належнiсть 19-ти сiл, в тому числi i Козлина, до Рівнен­ського замку.

Акт вiд 25 січня 1565 року - це скарга пана Юрiя Козлинсько­го (землянина князя Костянтина Острозького) на рiвненського урядника княгині Беати Острозької Григорiя Сокура, який вчи­нив збройний напад на маєток у селi Козлин, побив людей, погра­бував майно двору i селян, розорив буду (будою у тi часи називали завод по виробництву поташу - калієвої солi вугiльноi кислоти, яку використовували для виготовлення мила i скла).

У 1569 році, згідно з рішенням Люблінського сейму, Козлин у числі інших населених пунктів Волині відійшов до Польщі і належав до Луцького повіту Волинського воєводства. У 1577 році Козлин дістається Костянтину Острозькому, який засновує тут містечко, будує замок – фортецю, розділяє осаду на 2 частини, давніша іменується Старики, новіша – Місто.

Український магнат, київський воєвода князь К. К. Острозький отримав у 1583 роцi на Козлин Магдебурзьке право. У Козлинi в той час укрiплено захиснi вали, оновлено пристань.

1617 року Козлин згадується у скарзi вiд iменi князiв Острозьких на Ростовського - поручика роти тлумацького старости Яна Потоцькоrо та жовнiрiв цієї роти про напад на маєток у Козлинi. Тамтешнi мiщани були тоді побиті пограбованi i зраненi, а двоє з них убитi - це засвідчує донесення возного про огляд побоїща.

15 березня 1664 року Козлин згадується як маєток сандомирського воєводи Яна Замойського у скарзi пана Куберського на селян Котова про те, що вони сприяли козакам нападати на йога двiр - мiстечко Козлин, будучи у козакiв провiдниками.

Містечко у XVIII столітті переходило з рук в руки, підупало, змарніло і зовсім втратило характер міста.

 

Під владою Російської імперії

(кінець XIX початок XX століття)

Із занепадом Польської держави почалося загарбання її території сусідами – Росією, Прусією та Австрійською імперією.

За ІІІ поділом Речі Посполитої в 1795 році село Козлин потрапило у склад Російської імперії (Волинська губернія, Рівненський повіт, Кустинська волость).

Під час російського панування в селі був побудований млин, тартак, шлюз і одна з найбільших у Волинській губернії паперова фабрика.

За «Відомостями про фабрики і заводи Волинської губернії» у 1845 році діяла паперова фабрика в селі Козлин Рівненського повіту. Вона давала продукції на 6360 карбованців щороку. Папір збувався у різні міста губернії. Папірня належала князеві Радзівілу. Діяла вона ще у 1852 році.

Із 1861 року жителі Козлина в числі інших підданих імперії були звільнені з панської неволі. Значною подією в житті села було відкриття у 1876 році дзвіниці при Свято-Воскресенській церкві. За переписом у 1880 році у селі налічувалося 80 дворів і 658 жителів.

Цікаві дані про село Козлин відображені у книзі О. Цинкаловського «Стара Волинь і Волинське Полісся».

На початку XX століття село Козлин входило до складу Кустинської волості Рівненського повіту Волинської губернії за 22 км від міста Рівне над річкою.

 

 

За переписом 1911 року в Козлині було 820 жителiв, 8 крамниць, 1 крамниця горiлчана, 2 тартаки, 1 мануфактурна крамниця, склад пива (все тримали сільські євреї), водяний млин.

 

Село в буремні роки

У серпні 1914 року почалася Перша Світова війна, хвиля якої швидко докотилася до наших країв. Дуже погіршилося становище жителів села у зв’язку з наближенням фронту. Для портреб армії власті ревізували більше половини коней та волів, фураж. Почалася мобілізація жителів села. В селі почали лютувати такі епідемії як тиф, холера, чума, сибірська язва…

4 вересня 1917 року в Києві виникла Центральна Рада, влада якої поширилася і на Рівненський повіт. Однак встановлення влади ЦР і закінчення війни не принесли довгоочікуваного миру на українській землі.

Село протягом 1918-1920 рр. було загарбане військами різних іноземних держав.

  • лютий 1918 року – село Козлин було окуповане військами Німеччини та Австро-Угорщини;
  • травень 1919 року – захоплення села більшовиками;
  • серпень 1919 року – встановлення польської влади;
  • липень 1920 року – на короткий час село знову захоплюється більшовицькою Червоною Армією;
  • вересень 1920 року – на території нашого краю встановлюється польська влада.

За Ризьким договором 1921 року с. Козлин в числі інших населених пунктів Волині потрапило до складу Польської держави. Для жителів села почалися дні польської окупації. Найкращі землі довкола села потрапили до рук польських осадників. Селяни, які терпіли від малоземелля або безземелля, змушені були найнятися за мізерну плату (80 грош – 1 злотий) до польських осадників.

В селі діяла початкова школа, викладання в якій були в основному на польській мові.

В школі в 30-х роках працювала одна вчителька.

 

Період Другої світової війни

1 вересня 1939 року фашистська Німеччина, здійснивши напад на Польщу, поклала початок Другій світовій війні. Згідно з таємною угодою, укладеною між Німеччиною і Радянським Союзом, Рівненщину, в тому числі і с. Козлин, 17 вересня 1939 року окупувала Червона Армія.

На західноукраїнських землях запанували більшовицькі законні порядки – перестали діяти українські політичні партії, громадські, культурні, наукові товариства і установи, зокрема «Просвіта». В селі від нової влади найбільше постраждали поляки (осадники), яких було вивезено до Сибіру, а земля була конфіскована.

22 червня 1941 року розпочалася радянсько-німецька війна, яка для українців була справжнім лихом. Фронт, через поразки радянських військ, швидко просувався на схід і 2 липня 1941 року в село прийшли нові загарбники – фашисти. Хоча німецького гарнізону в селі не було, однак козлинці дуже швидко на собі відчули фашистський «новий порядок». Восени 1941 року частини «СС» розпочали акції по знищенню єврейського населення України, під час яких було розстріляно близько 850 тис. чол. В Козлині в цей час було знищено сім’ї Дудейзах, Бириша, Ролика, Шимшеля та інших.

Наступного року німці почали вивозити на примусову роботу до Німеччини українське населення, переважно молодь.

Фашисти постійно робили наїзди на село з метою реквізиції одягу, харчів, худоби.

29 жовтня 1943 року в результаті каральної акції була спалена велика частина села і розстріляно 13 його жителів.

31 січня 1944 року військами 8 гвардійської стрілецької дивізії 13-ї армії І Українського фронту фашистів було вигнано з села. І знову більшовики почали встановлювати в селі радянські порядки.

 

Історія виникнення назви села Козлин

Вiд чого ж походить назва Козлин? Скорiше всьоrо, вiд таких слiв, як Коза, Козел, увiбравши певнi переноснi значения відповідних слiв типу «скакун», «спритний», навiть (стосовно «козел») - «нерозумний». Крiм того, козою часто називають жваву, рухливу дiвчину.

Давнi дiльницi Козлина iменують: Старики - «найдавнiше заселення»; Завороття - «в околицi давнiх пропускних ворiт»; Мiсто - «центр в околицi церкви, iменований ще Замок»; Заровеччя - «мiсце за колишнiми фортечними ровами»; Завицiнка - «куток неподалiк теперiшньої школи поза урочищем Вицiнкою, де були так званi вицiнки - надiли на 100 четвертин посiву»; Городище - «висотне мiсце, на якому було староруське поселения».

Крiм Горинi, в Козлинi знають ще колись призамкову рiчечку Безодню, береги якої мали западини, мокристiсть, драговину.

Неподалік Козлина збереглися залишки городища часів Київської Русі, знайдено скарб срібних речей того часу.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.