с. Нова Українка
ICТOPIЯ СЕЛА НОВА УКРАЇНКА
Населення 864 чол, площа 0,86 км2
Село Нова Українка розташоване за 16 км від обласного центру м. Рівне. Зараз воно налічує 270 дворів та 981 жителя. Площа – 86 га. Через село проходить автошлях державного значення Рівне-Тучин. Околиця села переважно рівнинно-низинна з невеликими пологими висотами, мокристими видолинками. Вигідне географічне положення та багаті природні та трудові ресурси визначають сучасний характер і структуру господарського комплексу.
Нова Українка заснована в 1925 роцi. Цю назву село отримало у 1960 роцi. До того це була Осада Креховецька, підпорядкована сумiжному Козлину. До 1939 року в Осадi Креховецькiй проживали поляки, якi осiли тут як колонiсти в околиці бувшого росiйськоrо полirону. Мали вони садиби з надiлами 12 га вздовж шляху вiд урочища Поруб (тепер захiдний край села) до сiльця Дуби, де були зосереджені їх промислово-господарськi, культурно-побутовi осередки, серед яких костел з iконою Божої Матерi вiд мiста Ченстохови.
Легенда про походження назви Новоукраїнка
(Людоховка)
Вiдбулася ця iсторiя багато-багато рокiв тому, коли в Українi, та і не тiльки, була панщина. Люди подiлялися на панiв i крiпакiв, на багатих i бiдних. Ось саме у тi часи один дуже багатий пан купив красиве село з працелюбними людьми. I почало село називатися Лядохiвкою, на прiзвище пана, який ним володiв.
Але жилося людям у цьому селi дуже важко. Пан виявився дуже жорстоким i страшно знущався над народом. Вiд тяжкої працi, недоїдання, постiйних побоїв люди тяжко хворiли i нерідко помирали. Ось через деякий час, коли цей пан помер, вирiшили селяни трохи змінити назву села. Почали село називати Людоховкою, щоб не забувалися страждання людей цього села пiд час панування пана Лядохiвського. I тільки в останнi декiлька рокiв воно почало називатися Новоукраїнкою.
(Зап. Оксана Куляпiч вiд Кухарука lвана Йосuповuча).