Актуально про ринок землі
Згідно із прийнятим 31 березня 2020 року ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обороту земель сільськогосподарського призначення» на купівлю продаж землі
сільськогосподарського призначення знято мораторій. Ринок землі відритий з певними обмеженнями.
Продавати і купувати землю можуть спочатку (до 2024 року) тільки фізичні особи.
З 1 січня 2024 року на ринок сільськогосподарської землі приєднаються юридичні особи.
Не зможуть купувати землю іноземці, особи без громадянства та юридичні особи, що належать іноземцям. Заборона може бути знята тільки за рішенням загальнонаціонального референдуму. Однак, навіть при наявності позитивного рішення референдуму, іноземці не зможуть придбати у власність земельні ділянки, розташовані в 50-кілометровій зоні від кордону України.
Щодо площі куплених земель, то фізичні особи можуть придбати до 100 га в одні руки.
З 2024 року сумарна площа землі у власності фізичної або юридичної особи не може перевищувати 10 тис. га.
Важливо, що до сумарної площі не відносяться ділянки, придбані або отримані у власність до набрання чинності цим Законом.
Продати земельну ділянку можна за такими договорами:
- Купівлі-продажу;
- Дарування;
- Довічного утримання;
- Спадкового договору;
- Міни;
- Шляхом внесення до статутного капіталу або шляхом звернення стягнення на них.
Розрахунки, пов'язані зі сплатою ціни за землю, проводяться тільки в безготівковій формі. Тому продавець повинен подбати про те, щоб відкрити банківський рахунок, якщо такий відсутній.
До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних часток (паїв) не може бути меншою за їхню нормативну грошову оцінку (НГО). Дані про НГО можна взяти з Публічної кадастрової карти. В середньому по Україні НГО становить 27,5 тис. грн. Оціночна вартість 1 га землі сільськогосподарського призначення в 2021 році коливається від 1 тис. до 2 тис. доларів. У свою чергу, землі для садівництва, особистого селянського господарства або ж під приватизовану дачну ділянку можуть продаватися за ціною не нижче експертної оцінки. Яка реальна ціна на землю, по якій здійснюються угоди по її відчуженню, поки невідомо. Відповідно, перш ніж продати землю, потрібно промоніторити вартість ділянок, що ідентичні до Вашої.
Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, а також отримання фахової вторинної правової допомоги, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03656) 8-40-05, 098-905-58-11, з понеділка по п’ятницю з 9.00 год. до 18.00 год., або надсилавши звернення на електронну адресу: rivnenske@legalaid.rv.ua. Адреса для листування: м.Рівне, вул.Соборна, 195.
Також повідомляємо, що Ви маєте можливість отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним телефоном 0 800 213 103, або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.